Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi
Sepetim
Satın Al
  1. Ana Sayfa
  2. Faaliyetler
  3. Sosyal Sorumluluk Projeleri̇mi̇z
  4. Ben Akdeni̇z Fokuyum!

AKDENİZ FOKLARININ ÖNEMİ ve KORUNMASI

Türkiye‘de yok olmakta olan ve yaşam alanları gittikçe daralan Akdeniz Fokunun korunması adına 1987’den bu yana aralıksız faaliyet gösteren SAD (Sualtı Araştırmaları Derneği) bünyesindeki AFAG (Akdeniz Foku Araştırma Grubu) uzun yıllardır çok sayıda takdir edilecek projeye imza attı. Ama aslında bu nadir ve hassas canlıyı korumak sadece birkaç kurumun değil tüm toplumun ortak sorumluluğu olmalı çünkü Akdeniz Fokunun yaşam alanları artık yok olmak üzere.

Bir dünya mirası olan Akdeniz fokunun korunmasında Türkiye önemli bir konumdadır. Yapılan çeşitli bilimsel çalışmalarda bireysel tanımlama ile 60 civarında Akdeniz foku bireyi tanımlanmış olup, kıyılarımızda 100 civarında fok yaşadığı tahmin edilmektedir. Dünyadaki fok çeşitliliğine bakarak yaklaşık 750 olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu sayı önemli bir yer tutmaktadır. .

Bu konu hakkında bilgi sahibi olan ve olmayan bir çok insan varken, konuya hakim olmayan kişilere bilgi verilmesi çok fazla değerlidir ve bilgi sahibi olan kişilere de ekstra bilgi verilmesinde fayda vardır.

Bu amaçla Nereids Dalış Merkezi olarak Akdeniz Fokunun korunması ile ilgili her tür bilinçlendirmeye, farkındalık yaratmaya ve bu nadir deniz memelisinin korunması için çalışmalarda bulunan SAD-AFAG’a tam destek vermeye devam ediyoruz.

'' Ben Akdeniz Fokuyum! Dünya çapında tehlike altında bir türüm. Yok olma nedenim artık kasıtlı öldürme değil. Yaşam alanları olan sessiz el değmemiş kıyıların betonlaşması. Beni korumak için kıyıları koruyun...

https://www.instagram.com/p/CnAVWMOrPUg/?igshid=NDdhMjNiZDg=

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam