Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi
Sepetim
Satın Al
 1. Ana Sayfa
 2. Nereids
 3. Gaye Dülger

Gaye Dülger

Eğitim aldığım Sosyal Bilimler ve Edebiyat beni o konularda ilerlemek için sürüklememişti. Yurtdışında çalıştığım dönemlerde, oda arkadaşım sayesinde tüplü dalış ilgimi çekmişti. O dönem başlayamadığım dalışa, Türkiye’ye döndüğümde başlamaya karar verdim. Ankara’da ki çevrem vasıtası ile tavsiye edilen dalış merkezleri içerisinde o dönemdeki kurs ve dalış tarihi en yakın ve yetkili olana kaydoldum. Amacım biran evvel su altına girmekti.

1999 senesinden itibaren dalıştan hiç kopmadan serüvene devam ettim.

Dalış, 5 yaşında başladığım kayak ve 6 yaşında başladığım yarışcılık hayatı ile oldukça benzeşip; Grup sporu ve aynı zamanda ferdi olması bana çok keyif vermişti. Kayak yarış kariyerim 20 sene profesyonel olarak devam etti. Bu süre içerisinde 6 defa Türkiye Şampiyonluğu, çok sayıda Türkiye dereceleri ve bölge birincilikleri aldım.

50’nin üzerinde madalyaya sahibim. Yarış kariyerimin ardından çeşitli ilk ve orta okulun öğrencilerinin birer yarışcı olarak yetişmeleri için kurslarda öğretmenlik yaptım. Ankara Dağcılık ve Kış Sporları İhtisas Kulübü’ne gönüllü katkılarımdan dolayı şilt ve teşekkür belgeleri ile ödüllendirildim.

Yarı profesyonel olarak atletizm ve salon sporları ile ilgilendim. Aikidoya başladım. Halen salon sporlarına ve aikidoya devam etmekteyim.

Çocukluğumun önemli bir kısmını dağlarda kayarak geçirmem sebebi ile olacak ki, yıllar sonra şehirde bana aynı rüzgarın karşıdan gelme hissini yaşatan motorsiklet ile tanıştım. İlk günkü heves ve keyifle motorumu kullanmaktayım. Harley Davidson, Felsefesi ve grup sürüşleri ile ilgimi çektiği için 4. Motorum olarak onu tercih ettim.

Türkiye’de ve yurtdışında düzenlenen gezilere motosikletimle katılıyorum. Böylece rüzgarın bana yaşattığı özgürlük ve doğa ile iç içe olma hissimden hiç kopmuyorum.

Dalışlar ile birlikte meslek içerisine de atıldım. 2001 yılında, sahip olduğum Bir Yıldız Eğitmen bröve ile resmi olarak bir dalış merkezinin yetkili eğitmeni olarak profesyonelce eğitim vereye başladım. O tarihten itibaren hiç ara vermeden devam ettim

 • TSSF/CMAS 2 yıldız eğitmen, Dalış Rehberi oldum.
 • 2005 senesinde EFR - Tıbbi ilk yardım, çocuk ve bebek ilk yardımı ve AED kullanımı eğitmenliği eğitimleri aldım.
 • 2006 senesinde PADI’nin Türkiye’de açtığı sınavı başararak Open Water Scuba Instructor oldum. Aynı yıl Master Scuba Diver Trainer oldum.
 • Ayrıca Derin Dalış, Sualtı Fotoğrafçılığı, Gece Dalışı, Arama Çıkarma Dalışı, Batık Dalışı, Malzeme Bakım Uzmanlığı, İrtifa Dalışı, Nitrox Dalışı, Bot Dalışı, Oksijen First Aid, Akıntı Dalışı, Sualtı Canlıları Tanıma Dalışı, Dijital Sualtı Fotoğrafçılığı, National Geographic Diver, Mükemmel Nötr Yüzerlik, Mercan Resiflerinin Tanınması ve Korunması - Coral Reef Conservation Diver, Sualtı Ekolojisini Tanıma ve Koruma Uzmanı – AWARE Specialty Diver Uzmanlıklarının eğitmeniyim.
 • Teknik Derin Dalış Uzmanıyım.
 • 2007 senesinden bu yana Padi Asistan Eğitmenleri de dahil olmak üzere yetiştirip, aynı zamanda Padi Eğitmen kurslarında Direktörüm Necat Coşkun ile birlikte eğitimler verdim. Kendisinin bizleri çok üzen hayata veda edişinden sonra çalışmalarıma Değerli Oray Ercan’ın Direktörlük yetkisi alması ile devam etmekteyim.
 • 2008 senesinde kendime ait olan Nereids Dalış Merkezi’ni kurdum. Tüm dünyada en çok geçerliliği olan Padi sisteminin 5 yıldızlı dalış merkezi olma hakkını elde ettim.
 • Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun düzenlemiş olduğu üç yıldız eğitmen yetiştirme eğitimine katılarak, başarı ile tamamladım. 2010 yılından bu yana, TSSF “Eğitmen Yetiştirme Eğitimleri”ni de vermekte, bir çok arkadaşımın meslek içeriside yer almasına ön ayak olmak hedefi ile ilerleyerek eğitmenleri eğiten eğitmen oldum.
 • 2008 senesinde federasyon tarafından seçilerek, verilen görevlendirme ile Teknik Kurul üyeliğine getirildim. Kuruldaki görevimi tamamladıktan sonra, halen Türkiye Sulatı Sporları Federasyonu Eğitim ve Sınav Kurullarında aktif olarak gönüllü çalışmalar yapıyorum. Federasyon tarafından açılan rehber kursları ve eğitmen sınavlarında gönüllü olarak görev yapmaktayım. Sualtı Görüntüleme Yarışmalarında görev almaktayım.
 • 2013 Senesinde Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından Türkiye'de ki dalış merkezleri yoğunluk durumuna göre 18 bölgeye ayrıması ile bulunduğum bölge olan Ankara - Eskişehir - Konya'da yapılan seçim sonucunda dalış merkezleri tarafından TSSF 2. Bölge temsilcisi seçildim. Ardından tüm temsilcilerin federasyon tarafından davet edildiği toplantıda yapılan kapalı zarf usulü, bölge temsilcileri tarafından seçilerek Dalış Merkezleri Kurul Başkanı oldum. Diğer bölge temsilcileri ile birlikte gönüllü çalışmalarımı sürdürdüm.

2013 Senesinin Ağustos ayında Dalış Merkezimiz ile aynı ismi taşıyan Nereids Spor Kulübü’nü kurdum.

Sualtına çeşitli dallarda sporcular kazandırmak ve Türkiye’de dalışa katkı sağlamak amacı ile çalışmalara yönetim kurulumuz ile başladım.

 • Federasyonumuzun açılan “Üç Yıldız Eğitmen Eğitmeni” Yetiştirme kurslarında görev yaparak, yeni Eğitmen Eğitmenlerinin aramıza katılmasına katkı sağladım.
 • Rehber Dalıcı Eğitmeni seminerlerine katılarak “Rehber Dalıcı” yetiştirme hakkına sahip oldum.
 • “Rehber Dalıcı Eğitmeni” seminerlerinin düzenlenmesine destek olarak, yeni Rehber Dalıcı Eğitmenlerinin yetiştirilmesine derstek oldum.
 • “Uzman Dalıcı” Eğitim materyallerinin hazırlanmasındaki komitenin başında bulundum, federasyonumuzun şuan kullanılan Uzmanlık Eğitim Materyallerinin hazırlanması ve basımına destek oldum.
 • Türkiye'nin bir çok ilinde “Uzman Dalıı Eğitmeni” seminerlerine konuşmacı olarak katıldım, eğitimler verdim.
 • Türkiye’de basılı olarak yayınlanmış tek dergi olan Deniz Magazin’in Ankara temsilcisi olarak dergimizin yaşaması için faaliyetlere elimden gelen tüm katkıyı sağladım.
 • Bir çok dergiye sualtı ile ilgili makaleler yazarak sualtının tanınmasına destek olmaya çalıştım.

Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta bir çok sivil toplum kuruluşunda eğitimler verdim, eğitmenler yetiştirdim.

Türkiye’de dünyanın birçok yerinde binlerce dalış yaptım. Bu dalışların önemli bir çoğunluğu, bölgelerin dip yapısı ve canlı türleri ile ilgili yazılar yazdım, yazmaya devam ediyorum.

Bir çok lise, üniversite ve özel seminerlerde su altının tanınması, su altı arkeolojisi, su altı yapısı ve canlıları ile ilgili sunumlar yaptım, yapmaya devam ediyorum.

2018 yılında Su altı Sporları Federasyonunun Türkiye’de ilk defa açtığı “Engelli Dalıcı Eğitmen Semineri” ne katılarak Federasyonumuz nezdinde “Engelli Dalıcı Eğitmeni” olmaya hak kazandım.

Federasyon tarafından düzenlenen sınavlara giren öğrencilerimizin Genel başarısı Türkiye’deki en yüksek seviye olan %87’dir.

Yetiştirdiğim eğitmenlerin tamamı Türkiye’de çeşitli bölgelerde sektör içerisinde profesyonel olarak yer almakta ve kendi işlerini yapmaktadırlar.

Halen iş geliştirme, lider yetiştirme, organizasyon kurma, grup ve takım idaresi konuları ile ilgili eğitimler ve seminerler vermekte ve katılmaktayım.

Dalış Merkezimizde, benimle birilikte ilerlemek isteyen eğitmenlerim ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Aynı zamanda dalış merkezimizde bayisi olduğumuz markaların dalış malzemelerini, su altı ile ilgili çeşitli aksesuarların, Federasyon ve Padi’nin kendi bünyelerinde ürettikleri materyallerin satışını yapıyoruz.

Malzeme teknik bakım servis hizmeti veriyoruz.

Dalış eğitmenliğine başlamaktaki birincil amacım, benimle birlikte sualtına giren kişileri, güvenlik koşullarında esneklik göstermeden sualtından mutlu çıkarmaktır.

Bana göre tüplü dalış keyif harcinde hiçbir sebeple yapılmamalı. Sonraki hedefim ise, aynı misyonu üstlenmek isteyen arkadaşlarım ile yolu paylaşmaktır.

Ben Türkiye’de ki dalış sektörünün, bir gün dünyada ki ile aynı duruma gelebileceğine inanıyor ve yetiştirdiğim dalış profesyonellerinin tamamına güveniyorum...

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam