Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi
Sepetim
Satın Al
  1. Ana Sayfa
  2. Faaliyetler
  3. Sosyal Sorumluluk Projeleri̇mi̇z
  4. Kaptan June

Kaptan June,

Petrol Mühendisi bir babanın kızı olarak, İngildere'de 96 yıl önce doğdu.

Macera filmlerini andıran hayatı, babasının işi sebebiyle, Afrika'ya taşındı, Uganda'da kaldı, Svahili dilini öğrendi, uçsuz bucaksız savanlarda çıplak ayakla koşmaktan keyif alarak başladı.

Londra'ya döndüklerinde, bale, tiyatro, şan dersleri aldı, sahnelerde olmayı hayal etti ancak, 20 yaşında aşık oldu, evlendi, eşi çok zengindi, aralarında azımsanamayacak yaş farkı vardı, bambaşka bir hayata savrulurken ve hayat farklı yöne çevirdi, ayrıldı. Zaman sonra bir başkasına aşık oldu, yeniden evlendi, bu eşi daha da zengindi, New York'a taşındı, Cenevre'ye yerleşti, ihtişamlı partiler, seçkin bir yaşam, şaşaa çerisinde günler kendisine ruhunda aradıklarını veremedi. Doğa hayranı, ruhunun peşinden gitmek üzere eşinden ayrıldı.

Küçücük bir yelkenli aldı, tek başına Akdeniz'e açıldı. 20 sene egede gezdi, Yunan adalarına demirledi. Tüm egeyi çok sevdi, ayrılmadan gezdi, çok iyi bir kaptan oldu ve herkes onu "Kaptan June" diye çağırmaya başladı.

1975 yılında ilk defa Marmaris Dalyan'a geldi. İztuzu plajını gördü ve hayran oldu. Bugün hala ilk günkü heyecanı ile, ilk geldiği anı anlatır, bir sene sonra yeniden geldi ve sonra yeniden...

1986 senesinde 64 yaşındayken, Dalyan'da hala yerinde duran İztuzu plajındaki barakayı yaparak oraya yerleşti. Sahildeki kaplumbağaları incelemeye başladı.

2009'da 87 yaşındayken Türk vatandaşı oldu. Joan Christine Fairey Haimoff.

İztuzu Plajı'na beş yıldızlı otel yapılacağını gördü. İngiliz-Arap ortaklığı, 1800 yataklı bir otel yapılacak ve kaplumbağaların gelip yumurtalarını bıraktıkları yerlere turistler gelecekti. Doğal Hayatı Koruma Derneği'yle birlikte çalışmalar yapmaya başladı. ABD'de İngiltere'de İsviçre'de kampanya başlattı, o dönemde iktidar olan Turgut Özal hükümetine geri adım attırarak, otel projesini iptal ettirdi, İztuzu plajı SİT alanı ilan edildi. Deniz kaplumbağaları böylece bölgede kendileri ve yavrularına gelebilecek önemli bir tehlikeden kurtuldu, bugün hala üremek için aynı sahile gelirler. Deniz Kaplumbağaları'nın korunması için Deniz Kaplumbağaları Koruma Vakfı'nı kurdu.

Kısaca "Kaptan June" olarak tanınıyor. Sekiz köpeği ve dokuz kedisiyle birlikte hâlâ hergün barakasına gidiyor, misafirlerini yardımcıları ile ağırlıyor. 1966 model vosvosuyla Dalyan sokaklarında dolaşıyor, bilgisayar kullanıyor, gündemi takip ediyor, İztuzu'na çivi çakılmasın, carettaların üreme alanlarına zarar gelmesin diye mücadelesini sürdürüyor.

Bize kapılarını açan Kaptan june'a teşekkür ediyoruz.

Bu vesile ile Deniz kaplumbağalarının korunmasına ön ayak olan vakılara destek olmak amacı ile, fotoğraflarını değerli Sualtı Fotoğrafcısı Alp Baranok'un armağan ettiği Dryfit Tshirtlerimiz dükkanımızda satışta olup, tüm geliri vakfa bağışlanmaktadır.

Kaptan Juna bugün 96 Yaşında, kendi topraklarından binlerce kilometre uzakta, bizim memleketimizi, bizim topraklarımızı, bizim doğamızı, bizim fauna ve floramızı korumak için burada yaşıyor. Çocuk sahibi olmamış, kendini kaplumbağalara adamış.

Bizler ise, Nereids ailesi olarak elimizden gelen tüm desteği vermek üzere Dalyan'da sualtında insan sebebi ile zarar görmüş olan kaplumbağaları tedavi eden Rehabilitasyon merkezi, ve Doğayı canlıları korumak için çalışan Deniz kaplumbağaları koruma vakfını destek için Ankara'da sunumlar ve Dalyan bölgesinde dalışlar yapıyoruz.

Gaye Dülger.
9 Eylül 2018
Selamlarımla,

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam