Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi
Sepetim
Satın Al
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Bu İşi̇ Bi̇ti̇rmek
30/05/2024

Son noktayı koyup, kontrollerimi yaptım. Omuzlarımdan bir yük kalkmıştı. Ne de olsa ismi sınav. Sınanıyoruz. Bilgiye sahip olmak ile sınava tabi tutulmak arasında bana göre bir uçurum var. Oldum olası sevmem sınava girmeyi. Görevli eğitmenler son günün son dakikalarına kadar gülümsemeyi muhteşem başarıyor. Bu çok önemli, bizi bir hafta boyunca harika motive ettiler. Kahvaltıdan gece yatıncaya kadar.

İşlerin yoğunluğundan dolayı biriken yorgunluğumu atmak ve seviye tespit sınavına dinlenmiş olarak girebilmek amacıyla otele bir gün önceden gidip, girişimi yaptım. Denize nazır uzun ve keyifli kahvaltımın sonunda, otelde yalnız olmadığımı fark ettim. Hatta kıyıdan yaptıkları dalıştan dönen arkadaşlarım vardı. Federasyon ekibi hazırlıklara başlamışlardı. Kesin olarak dinlenmeye karar verdiğim için arkadaşlar ile muhteşem manzaralı teleferik gezisine katılmadım. Ve dönüşe fotoğraflardan neler kaçırdığımı gördüğümde hayıflanmak bana kaldı. Evraklarımızı etkili arkadaşlar kontrol ederek topluyorlar. Her birimize birer numara veriyorlar. Benim numaram 1. Numaramın bir olmasının dışında ekipteki tek bayanım. Zannederim her yıl birer birer eklenerek Dalış profesyonelleri içerisinde az ve öz olarak sağlam yerlerimizi alacağız. İsimleri başvuru listesinde yazılı olup katılmayan arkadaşlar haricinde Toplam 14 kişiyiz. Türkiye’nin her yerinden aynı amaç için, kimilerimiz ikinci, üçüncü defa yılmadan, kıymetli vakitlerimizden, hayatımızın düzeninden bir hafta kopararak Antalya’ya tek bir amaç için gelmişiz. Üç yıldız Eğitmeni olmak. Ve bu işi bitirmek.

TSSF/CMAS eğitim dizgesinin son basamağı olan Üç Yıldız Eğitmen seviyesi, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun her yıl sadece bir defa açtığı bir eğitimdir. Eğitimler tamamen “Eğitmen yetiştirilmesi” üzerine verilir. 1,2,3 yıldız dalıcı, 1 ,2 yıldız eğitmen konularının tamamen bilindiği kabul edilir. Eğitimin başlangıcında Talimat ile belirlenmiş olan 1-2-3 yıldız dalıcı kitapları, Dalış eğitimi Eğitmen Kitabı, CD’si ve Yönetmelik / Talimatlardan sorumlu olunur, geçer not ile birlikte, bir haftalık eğitime ve sınavlara katılma hakkınız doğar. Üç Yıldız Eğitmen’in iki yıldız eğitmene ek olarak yetkileri : Federasyondan yetki belgesi almış bir dalış kuruluşunda kayıtlı olmak koşulu ile bir yıldız ve iki yıldız dalış eğitmeni eğitimlerini verir. Eğitim sonunda dalış kuruluşu adına öğrencilerin adlarını Federasyonun açacağı sınava girebilmeleri için Federasyona bildirir. Eğitimlerini verdiği eğitmen adayları ile ilgili olarak gerekli evrakları eğitim öncesi almakla ve Federasyonun açacağı sınava gönderdikleri adaylara bu evrakların bir kopyasını vermekle yükümlüdür. Sınavda başarılı olanların bilgi kayıt formlarını düzenler ve imzalar. Federasyonca düzenlenen üç yıldız eğitmen eğitimlerinde görev alabilir. Görevlisi oldukları dalış kuruluşunun yaptırdığı tüm dalışlarda dalışın planlanmasından ve dalıcıların güvenliğinden birinci derecede sorumludur.

Hepimiz seviyemizi belirleyen sınavı çok iyi dereceler ile geçtik. Stresi azalan grup arkadaşlarımız ile çok keyifli geçeceğini ve sonunda hep birlikte buradan başarı belgelerimiz ile çıkacağımıza inandığımız eğitimlerimiz başlıyor. Bir hafta boyunca, dersler, sunumlar, ödevler, ara sınavlar, kahvaltılar, yemekler, kahve saatleri… Sürekli birlikte, sürekli omuz omuzayız. Eğitim kadromuz ve biz öğrenci psikolojisindeki eğitmenler . Büyük ve güçlü bir takım oluşturduk, hep birlikte koşuyoruz.

Sabahları uzun kahvaltıyı sevdiğim için erken kalkıyorum. Eğitimler Süresince bana buddylik eden sevgili Selim Hocam’ da benim gibi güne erken başlıyor. Bizim kahvaltı sonlarımıza doğru gruptaki diğer arkadaşlarımız geliyor. Kasım ayına göre hava güzel. Çevresi ve üzeri kapalı bahçede kahvaltılarımızı ediyoruz. Bahar havası ile kedi yavruları sürekli yanımızdalar. Kahvaltının kokusunu almış görünüyorlar ve paylaşmamız için ellerinden geleni yapıyorlar. Birinci günün masa sallantıları ve kedileri pişirme planlarına tepkilerimiz sonunda Murat kahvaltısını içeride yapmaya karar veriyor. İçeride ve yalnız kalmaya dayanamayan Murat, bir hafta boyunca yanında cephane olarak adlandırdığı küçük su şişesi ile kedi yavrularına zarar vermeden kendinden uzak tutmaya uğraşıyor. Zaman zaman başarılı oluyor ama bizi çok eğlendiriyor.

“Bu eğitimde çok şanslıyım, bir numara olduğum için her şeyi en önce ben yapacağım, sizlerin aklını karıştırabileceğim, ama benden önce kimse olmadığı için ben, etkilenmeden çalışmalara başlayacağım. Ayrıca gruptaki tek bayanım. Bir tane bile tüp taşımadan, bir ağırlık kaldırmadan bir hafta geçiriyorum. Bu daha önce hayatımda hiç gerçekleşmedi.” Demiştim eğitim başlarken bana sorulduğunda. Güçlü ve zayıf yönler, fırsatlar ve tehditlerimi algılayıp, daha bilinçli olarak dezavantajlarımı nasıl avantaja çevireceğimi artık daha iyi bilip, daha kolay uygulayabiliyorum. Swot sayesinde. Zaman lehimize işliyor. Bilip farkında olmadığımız, duyup uygulamadığımız ya da kimilerimizin ilk kez karşılaşılmış olduğu becerilerimizi keşfediyoruz. Elimizi kolumuzu nerelere koyalım, karşımızda duran eğitmen adayını nasıl rahatlatalım, öğrencisine nasıl yol göstereceğini gösterelim bunları görüyoruz. Kelimelerin zihinden nasıl ve ne kadar süratle uçup gittiğini hayretle görüyor, mimik ve jestlerimizin karşımızdakilere miras kaldığını görüyoruz. Artık gözlerimizi bile hareket ettirirken bilinçliyiz. Öğrencilerimizi çok daha iyi anlayabiliyor, aslında ne ifade etmek istediklerini gözlemleyebiliyor, onları güvenle emanet alabiliyor ve aldırabiliyoruz.

Uzun zamandır değişik sayıda dinleyicim olan gruplara eğitmenlik yaparak söylediklerimi anlatmaya çalıştım. Bunu yaparken beni heyecanlandıran zamanlar çok olmuştur. İşim tamamlandığında bana olan geri dönüşlerden anlatım becerimin farkına varıyorum. Genellikle kişilerin sınavlarında yaptıkları hataların benzerlikleri ile kendi eksiklerimi bulup tamamlamaya çalışırım. Anlatımlarım sırasında nefesimi kesen anları dahi çok güzel gizleyebildiğimi, anlatım sırasındaki rahatlığıma gelen yorumlardan görmüşümdür. Bunun rahatlığı ile eğitim sırasında 1 numaraya sıra geldiğinde sunuşlarımı yapıyorum.

Evet, sunum video kayıtlarımızı izliyoruz, Görüntü var ses yok, sahne benim. Yine çok rahat çıkıyorum, anlatıyorum. Dinleyen arkadaşların da bu ana kadar fark ettikleri bir şey yok. Fakat, bakıyoruz, dikkatimizi çekiyor, kollarım neden ahenkle sallanıyor? Hep birlikte çok gülüyoruz. Sonraki sunumlarda tüm gözler benim kollarda. Bugüne kadar fark etmediğimiz özelliklerimizi, stres altında, heyecan içerisinde yaptığımız hareketleri izleme şansına sahip olduk.

Şunları duymaya başladım : Final sınavlarında başarılı olamasam da çok şey öğreniyorum. Ama öyle bir seçenek yoktu. Biz burada, bir hafta önce tanışmıştık, daha önce çoğumuz birbirimizi tanımıyorduk, ama birbirimizle yarışmaya gelmemiştik. Bir başarı derecesi almaya gelmiştik. Bu yüzden her zaman birbirimize destek olmayı, gerginliğimizi pozitif enerjilerimizle yok etmeyi tecrübe ettik. Oda arkadaşları gece uyumayıp sürekli ders çalışanlarımız vardı, konu anlatımları için malzeme eksiklerimiz vardı. Önceden sınava girmiş, başarısız olmuş arkadaşlarımız vardı, eğitimlerde zorlanan arkadaşlarımız vardı. Sürekli birbirimize destek olduk, Eğitmen kadrosu her zaman yanımızdaydı. Hepimiz sıkıldığımızda onlar destek oldular. İşte son sınav ve her ders arası acil sigara içmeye giden arkadaşlar da dahil, hep birlikte bekliyoruz. İstisnasız hepimizin içerisinde endişe var, en iyimiz bile geçtiğinden emin olduğunu söyleyemiyor.

Ve sonuçlar geldi : Bizim takım kazandı.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen arkadaşlarım ve ben. Gerçekten biz kazandık. Çok iyi arkadaşlıklar, aynı sektörden dostlar olduk. Kartvizitler alındı, verildi. Tekrar görüşmek sözü ile Antalya’da bir hafta kimilerimiz için hayatlarının en değerli başarısı, kimilerimiz için değişik imkanlar, kimilerimiz için de farklı kararlar.

Daha da önemlisi sualtı yeni eğitmen yetiştiricilerini kazandı. Güncel bilgilere sahip, donanımlı, ne yaptığını ve yapacağını ve daha önemlisi nasıl yapacağını bilen. Tüm takım arkadaşlarımla tanıştığım için çok mutluyum. Sualtına gönül verdiğimiz sürece yollarımız mutlaka tekrar bir yerlerde kesişecek biliyorum, eski günleri keyifle anacağız. Tüm arkadaşlarıma meslek hayatlarında başarılar diliyorum. Eğitmenleri yetiştirmeye başladığımıza göre aslında işimiz yeni başlıyor.

Başta Sayın Federasyon başkanımız olmak üzere emeği geçen tüm eğitmenlerimize sonsuz teşekkürler.

Yazı: Gaye DÜLGER 

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam