Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi
Sepetim
Satın Al
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Dalgıç Olmak
14/12/2020

DALGIÇ OLMAK

Dalgıçlar sualtı dünyasını tanıyan insanlardır. Başka bir deyişle dünyanın geri kalan %70’ini de yaşarlar. Tek başına dalış yapmazlar. Buddy sistemi ile birbirlerine bağlanırlar.

Aradan zaman geçtikten sonar buddylik artık dostluğa dönüşür. Konuşmadan anlaşırlar, birbirlerinin yapacaklarını hissederler ve birbirlerine sonununa kadar güvenirler.

Ani tepki vermenin sualtına risk yaratacağını, kendilerine ve dalış arkadaşlarına zarar verebileceğini bildikleri için acil durumlarda durur, düşünür ve sonra hareket ederler. Bunun içindir ki ; dalgıçlar sakin mizaçlıdırlar.

Bazen bir uçak kadar büyük, bazen de toplu iğne başından biraz büyük canlılar ile göz göze gelirler. İnsanoğlu olarak ne kadar küçük olduğumuzu, ne kadar çaresiz kalabildiğimizi ve aynı zamanda ne kadar büyük olup bir yaşamı farkında olarak veya olmayarak yok edebilme olasılığımızı bilirler. Hayatın değerini anlayıp, başka canlıların yaşamlarına ve yaşam alanlarına saygı gösterirler. Aynı şekilde birbirlerininkine de.

Havasız kalmanın ne demek olduğunu ve bir nefes almanın değerini bilirler.

Hayatı daha mutlu yaşarlar, anı değerlendirirler. Hayattan zevk alırlar.

BİZ DALGIÇLAR

Dalgıç olmak karada yaşamaktan farklıdır. Canınınız sıkılınca dalış arkadaşınızı bırakıp gidemezsiniz. Keyfiniz kaçınca, üşüyünce veya kendinizi kötü hissedince bile arkanızı dönüp gidemezsiniz. Birbirine hayat bağı ile bağlıdır dalgıçlar. Ya hep ya hiçtir ve birlikte hareket ederler.

Özetle sualtında “ben” yoktur, “biz” vardır. Kimse once kendisini düşünmez, dalış arkadaşını düşünür. İşte bu yüzden aile olarak görür, benimser ve öyle hareket ederiz. Birbirmizi iyi, kötü yönleri ile bilir ve bu şekilde Kabul ederiz.

Hayatın unutulmaz anlarını paylaşırız. Genellikle bir balığın göz kapağı var mı diye bakarken, o da beni gördü mü iletişim kurduk mu diye düşünürken buluruz kendimizi. Palyaço balığının asabiyetine anlam veremeyiz ama bir mantanın ihtişamına hayran kalarak gölgesinde saygı ile eğiliriz. Sürü balıkların binlercesinin arasına düşünmeden dalarız onlardanmışcasına. Arasıra taklalar atar, bir de dünyamıza tersten bakarız. Yerçekimsizliğin keyfine vara vara.

Bir deniz tavşanını gördük mü kendimizi şanslı sayarız ve günümüz iyi geçer en minnak sualtı canlısını görebilmiş olmanın gururuyla.

Güçlü rüzgarlar, azgın dalgalar, yağmur ve kar sualtına inmemize Engel olmaz, daldığımız anda karada olan biten herşeyi su altından izleriz. Buz altına daldığımızda ise o muhteşem ışık huzmelerine hayran oluruz. Güçlü akıntılara kendimizi bırakır, bir belgesel izlermişcesine etrafı seyrederiz denizin gücü bizi istediği yere götürür. Zor koşullarda olduğu gibi sıcak, kıpırtısız denizlerde de ayrı bir keyifle bembeyaz kumlarda yatan vatosları izlemeye dalarız.

İnsanlık tarihini sualtının florasıla birleştiren batık gemilere, batık kentlere dalar yeni evlerinde onları ziyaret ederiz. Sualtında yatan koca bir geminin muhteşem görüntüsüne bakar hayranlık duyarız. Üzerindeki yeni yaşamları inceler, içini dışını gezeriz.

Gün doğumunda yüzümüzü tuzlu suda yıkar, bizimle aynı zamanda uyanan balıklarla selamlaşıp kahvaltıya oturur, gün batımında uykularına uğurlarız. Sadece gündüz yaşayanların dışında gece yaşayan sualtı canılarını ziyaret eder, fenerlerimizle onları rahatsız etmeden incelemeye çalışırız.

Kimi zaman gördüklerimiz göreceklerimiz değil sadece sualtına olmak isteriz. Tuzlu suyun tüm vücudumuzda gezmesi ve orta suda öylece durmak. Kabarcıklarımızın sesini dinler ve su yüzeyine çıkışlarını izleriz. Her defasında hayran oluruz kainata.

Fotoğraflar çekeriz ve yine birbirmizle paylaşırız. Saatlerde birbirine benzeyen ya da benzemeyen balıklara bakmaktan bıkmayız.

Ara ara dalar size ve anlattıklarınızı duymayız, uykumuzda palet çırparız, sırt çantamızı dalış yeleğimiz gibi düşünürüz. Sudan çıktığımız andan itibaren sualtını özleriz.

Tuzlu kalmayı severiz.

Çünkü biz dalgıcız.

Doğayı, doğaya ait olan herşeyi sever ve koruruz.

Özgürlüğü severiz.

Gaye Dülger

12 Aralık 2020

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et
COVİD-19 için aldığımız önlemleri biliyor musunuz?